بوسه‌های آشکارساز

در

ناتان پسری 16 ساله است که به همراه پدرش به شهر دیگری نقل مکان کرده. نگرانی او پذیرفته شدن در دبیرستانی‌ست که هیچ دوستی در آنجا ندارد اگر چه طولی نمی‌کشد که او شهره شهر می‌شود. مشهور شدنی که از انتشار یک عکس از او و پسری که بوسیده‌اش پدید آمده. کنجکاوی‌ها برای یافتن نفر دیگر و همجنسگراهراسی قلدرهای مدرسه برای ناتان دردسرهایی درست می‌کند تا جایی که او دیگر نمی‌تواند از کسی که بوسیده‌اش حفاظت کند.

یک نمای دونفره رنگی
پوستر فیلم بوسه‌های پنهان به انگلیسی

این داستان فیلم بوسه‌های پنهان (Hidden Kisses)ساخته دیدی بیوال (Didier Bivel) در سال 2016 است. فیلم با پرداختن به آشکارسازی گرایش جنسی ناتان توسط فرد دیگری -که همجنسگراهراسی‌ست- به زوایای تاریک جامعه فرانسوی می‌پردازد. جایی که در سال 2013 چپ‌های در قدرت بدون توجه به برگزاری اجتماعات اعتراضی، قانون ازدواج افراد همجنس را تصویب کردند. همچنین این داستان به آزار و اذیت افراد همجنسگرا در جوامع پیشرفته توسط دانش آموزان و خانواده‌های آنها -یعنی اعضای جامعه که می‌توانند معلم یا پلیس باشند- می‌پردازد و ضرورت ایستادن و جنگیدن برای حقِ راستین افراد همجنسگرا را گوشزد می‌کند.

نمای سه نفره پسران با پدر ناتان
پوستر فرانسوی ِ فیلم بوسه‌های پنهان

بخش اول بوسه‌های پنهان به ناتان می‌پردازد اما در دومین بخش لوئیز، فردی که او را بوسیده پیدا می‌شود. کسی که برای پنهان کاری می‌جنگد و حاصل کنارنیامدن با گرایش جنسی‌اش می‌شود همجنسگراهراسی. ناامنی پایه خشونت به ویژه قلدری‌های در مدرسه است. تحقیقات  نشان داده افراد قلدر خود قربانی هستند و ناامنی از دلایل بزرگ اعمال خشونت آنهاست. دومین بخش، سرگذشت لوئیز است و تلاش فیلمساز برای پیداکردن ریشه‌های خشونت و پنهان‌کاری اوست. لوئیز با بازی ژول هاپلین (Jules Houplain) ما را به عمق یک خانواده‌ی همجنسگراهراس که سر ستیز با پسر خود دارند می‌برد. از اینجا فیلم جداب‌تر می‌شود چراکه با بازی بسیار خوبِ ژول به عنوان نقش اول، درگیری فرد همجنسگرا با هویت دورن‌اش به تصویر کشیده می‌شود.

لوئیز در لباس مبارزه بکس
نمایی از لوئیز در فیلم بوسه‌های پنهان

هاپلین همچنین در یک سریال کوتاه نقش پسر نوجوان همجنسگرا را بازی کرده اما او در این فیلم به کمک خانواده‌های افراد همجنسگرا و یا دوجنسگرا می‌آید تا در فرایند درک و پذیرش فرزندان آنها کمک کند. بنظرم تماشای این فیلم به افرادی که ناخواسته و یا خارج از کنترل گرایش جنسی‌شان لو رفته بسیار کمک می‌کند. همین طور می‌تواند زمینه‌ساز خوبی برای آشکارسازی باشد. اگرچه بهتر است که در آخرین گام این فیلم با اعضای خانواده تماشا شود؛ پس گفتگو درباره مساله همجنسگرایی و روشنگری برای اعضای خانواده به شکل گفتاری و صورت به صورت از جمله گام‌های پیشین است.

خارج از پست: نمی‌دانم در ایران چطور می‌شود به این فیلم دسترسی داشت و یا اگر زیرنویس فارسی برای آن وجود داشته باشد اما پیشنهاد می‌کنم در طول زندگی‌تان به تماشای این فیلم بنشینید. در این پست وبلاگی تلاش کردم تا داستان را لو ندهم و امیدوارم که اینطور شده باشد. لطفا اگر فیلمی با موضوع مشابه میشناسید در بخش نظرات با من هم به اشتراک بگذارید.

نگاه شما

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s