نقل یک حماقت

پیش‌نویس: از انتهای لیست ِ پست‌های درفت شده این پست را منتشر می‌کنم. ماجرا مربوط به قصد ِ فردی برای فریب‌ام در پاییز سال گذشته است. آخر پست درباره «واکنش» نوشته‌ام اما تا همین الان واکنشی نشان ندادم. دلم نمی‌آید با زندگی کسی بازی کنم. خوب می‌دانم قدرت نه در انتقام گرفتن است و نه در نشان دادن ِ دست‌ بالاتر بودن، بلکه در کنترل برای نکردن همه‌ی این‌هاست. امروز از این که فراموش نکردم اما بخشیدم، مانند سایر موضوعات زندگیم، بسیار خوشحالم و حس می‌کنم سود بالایی کردم. از این که روی کاناپه‌ام نشسته‌لم و به خاطر رحم به جوانی‌اش احساس قدرت می‌کنم بسیار خوشحال‌ترم.

یکی از واکنش‌های احمقانه افراد بعد از سوتی دادن، می‌تونه تلاش برای جمع کردن اون سوتی باشه. به نظر زمانی کنش یا واکنش احمقانه صورت می‌گیره که فرد یا افراد رفتاری به دور از خرد ِ یک فرد بالغ داشته باشن. یک وقتی ممکنه افراد فریبی رو در دستور کار خودشون قرار بدن تا منافعی رو به دست بیارن. حالا تصور کنید در راستای فریب دو دوست نزدیک دارید که یکی از آن‌ها نباید موضوعی را بداند اما نفر دوم را آگاه می‌کنید. دقیقا اولین حماقت اینجا رخ داده که موضوع سرّی را اولا درمیان گذاشتید و دوما با فردی درمیان گذاشتی که بیشترین ارتباط را با کسی دارد که اصلا نباید بداند. خود به خود در برخورد و گفت‌وگوهایی که انجام می‌دهید ممکن است فرد ناآگاه متوجه شود و اگر او باهوش باشد کار سخت‌تر می‌شود طوری که فرد باهوش به شکلی سعی میکند تمام داستان را طوری که شما فکرش را نکرده‌اید متوجه شود. مثلا می‌تواند شما را در موقعیتی قرار دهد که جلوی او سوتی را جمع کنید، به شکلی که نشان دهید ممکن است موضوع را فهمیده و شما باید یا اعتراف کنید یا در رفع تفکر آن فرد قدم بردارید. این می‌شود راستی آزمایی موضوعی که به آن پی‌بردید. اینجا اگر فرد از آن لحظه به بعد و کنش‌ و واکنش‌هایی برای ادامه فریب خود بروز دهد، احتمالا پاسخ درست به فرمول راست‌آزمایی شما داده.

با همه‌ی این‌ها عموما یک درصد خطا برای خودم در نظر می‌گیرم اما تا الان گمان می‌کنم در رویدادی، فردی قصد فریب‌ام را داشته که با حماقت خوداش نشان داده چقدر احمق‌تر از آنی‌ست که باهوش تصورش کردم. درواقع اصلا نیاز به این همه ترفند و مراقبت از نوع ویژه نبوده که بخواهم راستی‌آزمایی ادعایش را به آزمون بذارم.

حالا من مانده‌ام و واکنش به این فرد، به او بگم خر خودت هستی یا با ضربه به او بفهمانم خر خودش است یا یک فرصت دیگر برای راستی‌آزمایی ادعایش بذارم تا یک درصد خطا هم از بین برود؟

نگاه شما

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s