عقب نشینی خرافات در برابر فشار افکار عمومی

خبر بسیار روشن کننده است. نام امامزاده بیژن در روستای کـُپ سفلی از توابع شهرستان نور ِ استان مازنداران به «بی‌جـِـن» تغییر کرد. حتما دوستانی که در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند، توجه عمومی به این مساله را به یاد می‌آورند. نام  نامتعارف این امامزاده باعث شد تا تصاویر آن به سرعت در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ی خرد بلوتوث دست به دست شود و بین اقشار مختلف مردم صحبت در این باره فراگیر شود. صفحه فیسبوک برای امامزاده بیژن تاسیس شد و طنزپردازان منتقد دین واکنش قابل توجه‌ای به نام نامتعارف «بیژن» برای این امامزاده داشتند.

عبدالله ولی‌نژاد، سرپرست اداره‌ اوقاف و امور خیریه‌ شهرستان نور که در این زمینه مسئول است عنوان کرده بود به دلیل وجود دو امامزاده با نام «محمد» مردم روستا نام یکی را «بی‌جن» گذاشتند. البته ایشان توضیح ندادند چگونه یک امامزاده جن دارد و امامزاده‌ای دیگر جن ندارد. همین طور توجه به تشابه اسمی امامزاده‌های بسیار در کشور در صحبت‌های ایشان قابل توجه است.

اگر چه آقای ولی‌نژاد با تغییر نام امامزاده بیژن تلاش داشته تا چهره‌ی مقدس امامزادگان را حفظ کند اما می‌توان گفت همین نام نامتعارفی که اهالی با صفای روستای کـُـپ سفلی برای امام زاده سید محمد گذاشته‌اند شاید باعث جوانه‌های آگاهی در ذهن افراد شود که نسبت به فضای تحمیلی و قرنطینه‌ای مذهبی کنجکاوتر شوند. از این رو به سهم خودم از پخش کننده‌ی تصاویر امامزاده بیژن و اهالی روستای «کپ صفلی» سپاس گذارم.

پیوست به پست: تصویر تابلوی امامزاده بیژن که به «بی‌جن» تغییر کرده.

download1462603

خارج از پست: خبر آمد خبری در راه است!

نگاه شما

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s