دوست خوب، دوست بد

نمی‌خوام درباره گروه دوستان قضاوت کنم و به دو دسته خوب یا بعد تقسیمشون کنم اما فکر می‌کنم فرق های زیادی بین دوستان هر آدمی ممکنه وجود داشته باشه. مثلا یک دوست به ما فیلم سینمایی میده یک دوستی فیلم پورن. با یک دوست میشینیم درباره مسائل عمیق اندیشه ای بحث می‌کنیم و با یک دوستی درباره نحوه لباس پوشیدن فلانی در مهمانی، یا پست جدیدش در وبلاگ که برای عشق سابقش که فلانیه نوشته! ممکنه قرار بزاریم تو کافه با دوستمون و درباره چگونگی برقراری رابطه های پایدار و یا روش های پایداری رابطه خود و دیگران صحبت کنیم یا این که نقشه برای بی اف فلانی که خیلی کیسه بریزیم تا بی افش رو برای خودمون کنیم و البته دوستمون -که از اخلاق طرف خوشش اومده- با اون رابطه بگیره. ممکنه دوستانی در پارک جمع بشوند و درباره یک ایده جدید در قالب رفتار مدنی برای بهبود وضع فرهنگی جامعه دگرباش تبادل نظر و بحث کنند یا این که افه وارانه خودمون رو منجی دگرباشان و سوپر من اونها نشون بدیم و بگیم باید کار کنیم و فقط اورد (دستور) های غیر منطقی بدیم.

نه، گروه دوستان هیچ آدمی دو دسته نیست و نباید خط کش بگذاریم بگیم این وری ها و اون وری ها اما اگر بعضی ها توی این تفاوت عمده قرار گرفتند بدونید روی شما تاثیر میگذارند. اونهایی که گروه اول‌ هستند شما رو مثل خودشون می کنند و شک نکنید گشتن با گروه دوم شما رو مثل اونها می‌کنه. مراقب آدم های متظاهر و خاله زنک باشید. من برچسب روی کسی نمی‌گذارم بلکه دسته ای رو به شما معرفی می‌کنم که از خصوصیات خاص اخلاقی برخوردار هستند. گروهی که درمقابل گروه دیگر قرار دارند و آدم ها رو سطح پایین نگه می‌دارند. دسته ای که از کامنت دادن ها و پست های اون ها میشه سطح فکری-فرهنگی شون رو تشخیص داد.

اگر این ها رو می‌نویسم چون یک دوست فرهیخته‌ای با بالا رفتن سنش فقط و فقط به خاطر ارتباط با یک دوست پورن و سطح پایین از اندیشه سطح بالا دور شده. نمی‌دونم شاید من سطحم پایین‌تر اومده. آها راستی، همین سطح بالا و پایین که می‌گم منظورم  سطح تن انسانه. آقایون و خانم های با فرهنگ و نسبی گرای جهان سومی[!!!]، توجه داشته باشند به آدم هایی که به سطح بالای انسانی خود و دیگران اهمیت می‌دهند افراد سطح بالا می‌گویم و به افرادی که برای سطح پایین خود و سایر انسان ها (کمر به پایین) اهمیت خاصی قائل‌اند آدم های سطح پایین می‌گویم. سخت ترین آدم ها و پیچیده ترین اون ها کسانی هستند که در سطح میانه قرار دارند، چیزی بین سطح بالا و پایین.

4 دیدگاه مال خودتان را بیفزایید

 1. پسر ایرانی می‌گوید:

  سلام
  اومدی مثلا یه چیز بنویسی در حد دکترای فلسفه
  اما عزیز اینایی که نوشتی یه جور سفسطه و بازی با کلمات بود
  اولش می نویسی که:
  نه، گروه دوستان هیچ آدمی دو دسته نیست و نباید خط کش بگذاریم بگیم این وری ها و اون وری ها اما …
  و بعدش می نویسی:
  گروهی که درمقابل گروه دیگر قرار دارند و آدم ها رو سطح پایین نگه می‌دارند. دسته ای که از کامنت دادن ها و پست های اون ها میشه سطح فکری-فرهنگی شون رو تشخیص داد.
  و در نهایت هم قائل به تقسیم دیگری از نوع سطح بالا و پایین شده ای.
  به نظر شما این تناقض گویی نیست
  چطور میشه آدم ها رو نباید دسته بندی کرد اما در عین حال به چند دسته تقسیم می کنین.
  یا خیلی سطحتون بالاتر از جهان سومه!!!
  یا جهان اولی نوشتی
  (شوخی از نوع مقاله شما!!)

  لایک

  1. شایان می‌گوید:

   من شوخی به هر سبکی در یاداشت شما نمی بینم
   رک گویی کردی که در قسمتی از آدابش خارج شد و از نظر من برای خودم اشکالای نداره.
   سفسطه جایه که جمله ای رو کامل نگی و وصلش کنی به یک جمله دیگه و نتیجه ای دیگه بگیری. ادامه اون جمله اول اینه «اما اگر بعضی ها توی این تفاوت عمده قرار گرفتند بدونید روی شما تاثیر میگذارند. »
   این دو تفاوت عمده بین دو گروه از دوستانه و دو مدل از آدم ها با دول مدل فرهنگ و افکار. وقتی اینقدر تفاوت بین آدم ها هست و این آدم ها تاثیرات منفی بسیاری بر روی افراد می گذارند پس باید خط کش بگذاری و بگوی اینها دوست خوب هستند و اون ها دوست بد. کل نوشته قراره نظریه نسبی گرایی مطلق رو زیر سوال ببره. کل پست برای این نوشته شده که بگه این افه های روشن فکری نباید باعث بشه ما دسته بندی رو به طور کامل از دست بدیم. افه های روشن فکری که آدم های بی بند و بار و بی قید و چارچوب برای توجیه رفتار بدون چارچوب خود در هر جامعه و قالبی به کار می برند.
   شاید بعدا درباره اصل موضوع نوشتم که
   در نسبی گرایی نیز نباید مطلق گرایی مرد و مطلق وجود دارد چرا که همه چیز نسبی نیست و اصولی مطلق هستند مثل انسانیت!

   لایک

   1. پسر ایرانی می‌گوید:

    جالبه
    خیلی پی چی ده و … می نویسی؛ لذا رسیدن به اون نتیجه ای که می خوای بگی برای خواننده سخت می شه.

    لایک

 2. حمید می‌گوید:

  من هم خواستم همین چیزی رو که پسر ایرانی نوشته بنویسم ولی دیدم شما پاسخ نوشتید. پاسخ رو خوندم و یه ایراد خیلی گنده توش دیدم و اون این که تعریفی که برای سفسطه کردید کاملا نادرسته. سفسطه صنعتی است در منطق که بالای صد نوع داره و به هیچ عنوان نمی شه کلیتش رو تعریف کرد. مخصوصا اون تعریفی که شما نوشتید و من نمی دونم از کجا اومده و اساسا مرخصه به طور کلی. پاسخی هم که به پسر ایرانی دادید به فهم من منطقا نادرسته. شما در بخش اول دسته بندی رو رد می کنید (و فعلا کار نداریم به این که این کار درسته یا نه) و بعد (هم در متن و هم در پاسخ به کامنت) می گید «در ادامه ی جمله ی اول می خواستم بگم اگر تو دسته بندی قرار گرفتن …» بالاخره شما در بخش اول دسته بندی رو رد می کنید یا نمی کنید؟ حتی اینم روشن نیست. خوب برادر من این چه کاریه. حرفی داری روشن بنویس. البته شما در انتخاب بیان آزادید. من نمی خوام به شما دیکته کنم چجوری بنویسید. فقط خواستم ببینید من برخلاف فرمایش دوستان جناب عالی (گروه اسرا) من نقد بلدم. از این ها گذشته این بنده اصلا از نوشته ی شما اینو نمی فهمم که می خوای نسبیت گرایی مطلق رو زیر سوال ببری. شاید هم ایراد از منه. ولی به جان خودم اصلا انگار پیچیدگی های بی دلیل در نوشتار، از خاصیت کساییه که جذب خانم ساقی و گوش واره هاش می شن.

  لایک

نگاه شما

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s